Ako sa efektívne učiť (pre študentov VŠ)
- Podrobnosti
- Kategória: Novinky
- Prečítané: 14322x
Každý vysokoškolák skôr či neskôr zistí, že bežné postupy učenia používané na strednej škole už nestačia. Pre rozsiahlejšie materiály ku skúške je obzvlášť prospešná metóda PQRST, ktorú odporúča R.L. Atkinsonová s kolektívom autorov vo svojej publikácii Psychologie. V čom spočíva táto technika?
Metóda P Q R S T
Názov tejto metódy je odvodený z počiatočných písmen piatich krokov: Preview (prehľad), Question (otázka), Read (čítanie), Self-recitation (opakovanie) a Test (skúška).
V prvej etape si prejdite učebný materiál v kapitole tak, aby ste získali predstavu o hlavných témach a oddieloch. Prezeranie zahŕňa: prečítanie prehľadu na začiatku kapitoly, prelistovanie kapitoly, pričom špeciálna pozornosť je venovaná nadpisom hlavných oddielov a pododdielov a starostlivému prečítaniu stručného súhrnu na konci kapitoly. Tento spôsob prehľadu nabáda k tomu, že si kapitolu zorganizujeme a vedie aj k vytvoreniu základov hierarchickej organizácie učiva.
Druhú, tretiu a štvrtú etapu (otázka, čítanie a opakovanie) je možné použiť u každého väčšieho oddielu kapitoly v priebehu učenia. Typická kapitola v učebnici má niekoľko hlavných oddielov a mali by sme použiť etapu otázky, čítania a opakovania pri každom z týchto oddielov skôr, než sa presunieme k nasledujúcemu oddielu. V etape kladenia otázok si pozorne prečítajte názvy oddielov a pododdielov a preveďte ich do formy otázok. V etape čítania jednotlivé oddiely čítajte a snažte sa nájsť odpovede na otázky. V etape opakovania sa snažte vybaviť si hlavné myšlienky oddielu a odriekať ich spamäti (potichu alebo radšej nahlas). Etapa kladenia otázok a čítania vedie v priebehu kódovania materiálu k jeho prepracovaniu. Etapa opakovania vedie študenta k tréningu vybavovania.
K piatej etape, skúške, dochádza po dokončení celej kapitoly. Vtedy sa pokúšame spomenúť si na hlavné údaje, o ktorých sme čítali a snažíme sa porozumieť vzťahom medzi údajmi. Metóda PQRST celkovo spočíva v troch základných princípoch zlepšovania pamäti: v organizovaní materiálu, jeho prepracovaní a v nácviku vybavovania.
Prečítajte si tiež článok Ako vyhrať boj s prokrastináciou.
Zdroje:
ATKINSON, R. L. 2003. Psychologie.
Spracoval: MG
Vyhľadávanie
Súvisiace články
Novinky
-
11-01-2021
-
11-01-2021
-
06-01-2021
-
11-11-2020
-
24-05-2020